Lätt och packbar syntetväst
Lätt och smidig väst perfekt som förstärkningsplagg under skaljackan. Varm, vindtät och vattenavstötande. 2 vertikala handfickor och hellång dragkedja med hakskydd.
Nano Puff Vest tar liten plats i packningen och är lätt vilket gör den till en favorit hos många som förstärkningsplagg under sitt aktiva friluftsliv och sin vardag. Yttertyget är vindtätt, vattentåligt och rivstarkt. Isoleringen är en Primaloft® Gold insulation Eco därfibrerna är tillvaratagna från tidigare använda produkter. Den ger mycket värme i förhållande till vikt och ventilerar snabbt bort fukt och överskottsvärme. Jackan kan packas i sin egen innerficka. DWR och polyesterfoder utan avsiktligt tillsatt PFAS.
I korthet
- Lätt och tålig syntetväst
- Foder i polyester utan avsiktligt tillsatt PFAS
- DWR utan avsiktligt tillsatt PFAS
- Perfekt som förstärkningsplagg
- Vindtät och vattentålig
- Mycket värme i förhållande till vikt
- Rutnätet håller fodret jämnt utspritt
- Lång dragkedja med hakskydd
- 2 handfickor
- 1 innerficka som även funkar som packpåse med karbinhake
- Justerbar nederkant
- Skuren nederkant i bak
- Smuts- och vattenavvisande DWR (innehåller fluorkarbon) på yttertyg
Artikelnummer: 20256850
W'S NANO PUFF VEST - Ett grönare val
För att få märkas med Ett grönare val behöver en produkt uppfylla vissa kriterier. Det som krävs för att en produkt ska få märkas med Ett grönare val är att uppförandekoden är påskriven av varumärket, minst fyra positiva kriterier är uppfyllda samt att produkten inte uppfyller någon av de negativa så kallade no-go-kriterierna.